اخذ پاسپورت ترکیه

جاذبه های توریستی استانبول

استانبول - ترکیه

 

 شهر استانبول ترکیه

استانبول را یونانیان مهاجر شهر مگارا در سال 667 قبل از میلاد بنا کردند و به افتخار بیزاس پادشاه خود آن را بیزانتیوم نامیدند. در طول جنگهای هخامنشیان با یونانیان، داریوش کبیر این شهر را به تصرف خود درآورد و تا قبل از تسلط امپراطوری روم بر این شهر، ایرانیان بر آن حکومت می کردند. در سال 395 میلادی کنستانتین کبیر به دلیل موقعیت سوق الجیشی، این شهر را به پایتختی برگزید و از آن پس بیزانتیوم پایتخت امپراطوری روم شرقی شد و روم جدید نام گرفت. پس از مرگ وی بود که این شهر را قسطنطنیه نامیدند.

سلطان محمد دوم فاتح پس از 53 روز محاصره در ماه مه سال 1453 توانست وارد قسطنطنیه شود. ارتش وی توسط توپ های خود حفره ای در دیوار شهر برای ورود خود، ایجاد کردند که بعدها به توپکاپی یعنی دروازه توپ، شهرت گرفت. اینگونه بود که استانبول توسط سلطان محمد فاتح، فتح شد و سومین پایتخت امپراطوری عثمانی گشت. کاخ توپکاپی، بازار و همچنین مدارس، حمام ها و بناهای معروف دیگری به دستور سلطان محمد فاتح ساخته شد که اغلب این بناها از شاهکارهای معمار سینان می باشد.

پس از فروپاشی امپراطوری عثمانی و تشکیل حکومت جمهوری در سال 1923 در ترکیه، پايتخت ترکیه از استانبول به آنكارا تغيير یافت.

این شهر به سبب جاذبه های تاریخی و مدرن و البته مساجد زیبای عثمانی، مرکز فرهنگی، تاریخی و اقتصادی ترکیه محسوب می‌شود. از لحاظ جغرافیایی به گونه‌ای‌ست که بخشی از آن در قاره آسیا و بخش دیگرش در قاره اروپا قرار دارد. این دو بخش توسط پل معروف بسفر به یکدیگر متصل می‌شوند و همچنین استانبول پرجمعیت ترین شهر ترکیه است.

نواحى استانبول به سه منطقه اصلى تقسيم مى شود. شبه جزيره تاريخى كه شامل نواحى امينونو و فاتح مى باشد و در قسمت جنوبى واقع شده است، مناطق تاريخى بى اوغلو و بشيكتاش كه در قسمت شمال قرار دارند و منطقه اوسكودار و كاديكوى كه در بخش آسيايى هستند. 

استانبول دارای آب و هوای مدیترانه ای مرزی، آب و هوای نیمه گرمسیری و مرطوب و آب و هوای اقیانوسی است. این امر به واسطه موقعیت جغرافیایی و گستردگی این شهر می باشد. در کل تابستان هوای گرم و مرطوب و زمستان هایش سرد، بارانی و برفی است.

 استانبول به دلیل جاذبه های متنوع و خدمات قابل توجه گردشگری اش، در قرن بیست و یکم با استقبال گردشگران خارجی مواجه شد این وضعیت به نوبه خود باعث شد تا پایتخت فرهنگی اروپا نام بگیرد و در طی چندین سال متوالی، در میان محبوب ترین و پربازدیدترین شهرهای گردشگری جهان قرار بگیرد. 

 

مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه به دست معمار معروف عثمانی یعنی سینان ساخته شده در بالای ارتفاعات و در منطقه ای به نام کانتارجیلار قرار گرفته است و از این رو توانسته به یکی از ساختمان ها و بناهایی تبدیل شود که در جای جای شهر و از هر گوشه ای آن به راحتی قابل مشاهده می باشد و البته نا گفته نماند که زیبایی بیش از اندازه این بنا سبب شده تا این مسجد بی نظیر و فوق العاده در بین گردشگران  نیز به یکی از معروف ترین و محبوب ترین مناطق دیدنی این شهر تبدیل شود و هر ساله گردشگران بی شماری را به سمت خود بکشاند و همچنین باید بدانید که مسجد سلیمانیه همان طور که از نامش پیدا است به دست پادشاه وقت یعنی سلطان سلیمان و در سال 1556 میلادی ساخته و افتتاح شده است و البته شاید جالب باشد که بدانید این مسجد از 4 مناره تشکیل شده که بسیاری بر این باورند که این چهار مناره به دستور خود شاه و به دلیل این که خود چهارمین سلطان بعد از تسلط بر استانبول بوده ساخته شده است و یک حرکت نمادین از سمت این پادشاه می باشد و افراد می توانند در این مسجد علاوه بر 4 مناره ذکر شده بخش ها و قسمت های بی شماری را مشاهده کنند که از جمله آن ها می توان به یک حیاط که تمام اطراف آن مناره وجود دارد ، 10 ایوان ، 3 در بسیار زیبا و خیره کننده را مشاهده کرد و همچنین باید بدانید که هر کدام از مناره های مسجد پادشاه سلیمان دارای ایوان های مجزا و مخصوص به خود هستند.

معمار سینان در فضای درونی این مسجد سیستم تهویه هوا نیز ایجاد می کند و در واقع در آن دوران حکومتی که هنوز انرژی برقی شناخته نمیشد ، فضای مسجد با 275 شمع بسیار بزرگ روشن می شده است و فضای فوق عرفانی را پدید می آورده است و البته مشکلاتی هم بوجود می آمد مثلا هوای مسجد دودآلود می شده و تنفس را کمی مشکل می کرده که معمار سینان برای برطرف کردن دود ناشی از شمع‌ های مذکور و جلوگیری از آسیب رساندن این دود به مسجد و جماعت یک اتاقک کوچک در بالای درب ورودی میانی را طراحی کرد و همچنین دریچه‌ هایی در گوشه های مختلف مسجد تعبیه می کند که این موضوع باعث می شود که دود شمع ‌ها در این اتاقک جمع شود ، نکته جالب اینکه معمار سینان  این اتاقک که به " اتاق دود " معروف می باشد یک سیستم مرطوب کننده هوا ایجاد کرد و با تقطیر دود گردآوری شده در این اتاقک بهترین مرکب آن دوران را بدست آورد که با این ابداعات آثار مشهوری که تک تک مسجد سلیمانیه را تزئین کرده با همین مرکب نگاشته و یا ترسیم شده است که همگی جای فکر و تعمل را در بر می دارد .
 زمانی که وارد مسجد می شوید متوجه خواهید شد که مسجد با داشتن 59 متر طول و 58 متر عرض دارای ابعادی حیرت آور بوده که گنبد اصلی 53 متر ارتفاع دارد یعنی دقیقا دو برابر قطر 4/26 متری خود و همچنین ستون هایی که تکیه گاه گنبد هستند بسیار مبتکرانه داخل دیوار ها جاسازی و پنهان گشته اند که شما را متعجب خواهد کرد و دکوراسیون داخلی با وجود ساده بودن بسیار تاثیرگذار و دلنشین و جذابند ، مخصوصا هنگامیکه نور خورشید از 200 پنجره رنگی به داخل مسجد هجوم آورده و فضا را روشن و عرفانی تر می کند ، قطعا که ارزش دیدن را دارد.

 

مسجد سلطان احمد

مسجد آبی یا همان مسجد سلطان احمد از مساجد بسیار قدیمی استانبول است که به دستور شاه سلطان احمد اول و با نظارت شخصی ایشان در طی سال های ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۶ بنا نهاده شده. مسجد آبی در نزدیکی مسجد و کلیسای ایاصوفیه قرار دارد و به نقد مورخان هم به جهت ادای احترام به مسجد ایاصوفیه و هم به جهت مسالحت آمیز نشان دادن دین مسیحیت و اسلام در کنار آنها ساخته شده است.

نمای بیرونی مسجد آبی بر خلاف اسمش به رنگ آبی نیست و داخل مسجد است که با کاشی های آبی حیرت انگیز و طرح هایی از گل و درخت و .. تزیین شده اند در ساخت مسجد بیش از ۲۰ هزار کاشی استفاده شده که کاشی ها را سید قاسم غباری با آیاتی از قران کریم مزین کرده است. یکی از ویژگی های خاص مسجد وجود ۶ مناره در اطراف گنبدهای مسجد است که به دلیل اشتباه شنیداری معمار ۶ مناره ساخته و چون مناره های مسجد الحرام در مکه نیز ۶ عدد بوده مورد انتقاد بسیاری از بزرگان قرار گرفت سپس سلطان احمد برای رفع این مشکل دستور داد یک مناره اضافه برای مسجد الحرام بسازند که این کار نیز توسط معمار مسجد آبی انجام شد. از زیبایی های تحسین برانگیز مسجد آبی گنبد های آن است که به صورت آبشاری در زیر یکدیگر قرار گرفته اند و به گونه ایست که گنبد اصلی در مرکز و سایر گنبدها به شکلی پلکانی در اطراف آن قرار گرفته اند.

 

مسجد ایاصوفیا

مسجد ایاصوفیه در قسمت اروپایی و در منطقه تاریخی سلطان احمد در فاتیح واقع شده است. ایاصوفیه که به معنای آزادی مقدس است بنایی با معماری متحیر کننده و با تاریخی غنی می باشد که در قرن ششم میلادی در زمان رومیان به عنوان کلیسای ارتودکس ساخته شده و پس از آن در قرن پانزدهم میلادی و در زمان غلبه عثمانیان بر رومیان به فرمان سلطان محمد دوم به مسجد تبدیل گردید و نهایتاً در سال 1935 به دستور آتاتورک به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفت.

 

پارک گل هانه

در استانبول ترکیه تنها چند فضای سبز گرانبها موجود است و همین امر باعث شده که  پارک گول هانی در این میان به خوبی بدرخشد. فضایی پر شده از درختان چنار و چمن، آلاچیق و گل کاری شده که آن را به مکانی برای فرار از شلوغی شهر و به آرامش رسیدن تبدیل می‌کند. اگر فرصت داشتید حتما تا انتهای پارک قدم بزنید و از منظره‌ی تنگه‌ی بسفر و دریای مرمر در انتهای مسیر لذت ببرید. درون پارک بعلاوه می‌توانید از موزه تاریخ علوم و فن‌آوری در اسلام نیز دیدن کنید.

 

میدان ارابه رانی هیپودرم

این میدان در زمان امپراطوری روم برای مسابقات ارابه‌رانی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. گردشگران می‌توانند هنگام بازدید از این مکان از تفریحات موجود در این میدان استفاده کنند. در این مکان نبود ردیف‌های صندلی مملو از جمعیت و چهار مجسمه‌ی برنزی اسب در اندازه واقعی، کاملا به چشم می‌آید. ونیزی‌ها در طول جنگ‌های صلیبی دوم این مجسمه‌ها را غارت کردند و در حال حاضر این اسب‌ها در ورودی سنت مارک باسیلیکا در ونیز جا خوش کرده‌اند.

 

کاپالی چارشی

بازار کاپالی چارشی یکی از قدیمی‌ترین و تاریخی‌ترین بازارهای ترکیه و حتی دنیا است. بعد از اینکه قسطنطنیه توسط عثمانی‌ها فتح شد، در سال 1461 میلادی، سلطان محمد فاتح دستور ساخت این بازار را داد. روایت‌های تاریخی می‌گویند این بازار در ابتدا فقط انبار بزرگی بود که برای داد و ستد استفاده می‌شد. بعدها کم کم مغازه‌ها افزایش یافت، کوچه‌ها مسقف شدند و تعداد کوچه‌ها زیاد شد. در نتیجه این بازار بزرگ، به مرور شکل پرپیج و خم امروز خود را پیدا کرد.

 

کاخ توپکاپی

پس از فتح قسطنطنیه در سال ۱۴۵۳ بود که سطلان محمد دوم دستور داد تا این کاخ را در موقعیت فعلی آن بر فراز ویرانه‌های دوران بیزانس بنا کنند. او در مدت ‌زمان ساخت این کاخ، اوقات خود را در قصر کوچک ‌تری که امروزه در میدان بایزید به دانشگاه استانبول بدل شده است سپری می‌کرد. به ‌محض این‌که او به کاخ توپکاپی منتقل شد، کاخ قبلی با نام کاخ قدیمی و کاخ توپ کاپی با نام کاخ جدید نامیده شدند. با این‌وجود ساکنان محلی این کاخ را بانام توپکاپی می‌خواندند زیرا معنی این کلمه در زبان ترکی برابر با دروازه توپ‌ها است و دلیل این نام نیز وجود توپ‌های جنگی بسیار بزرگی بود که در بیرون دروازه به نمایش گذاشته ‌شده بودند و از آن‌ها در طول فتوحات سلطان استفاده‌شده بود. این کاخ در واقع بسیار گسترده است که از محوطه های حیاط گونه زیاد و بزرگی برخوردار می باشد. اولین حیاط این کاخ با دیوارهای بلند محاصره شده است که در واقع کاربری آن برای کاخ به صورت یک پارک بوده است. قسمت های قدیمی تر و تاریخی تر این حیاط از بین رفته است. وقتی از دروازه دوم این کاخ عبور کنید به محوطه حیاط دوم می رسید حدود ساخت و تکمیل این بخش به سال 1465 باز می گردد. در اطراف بخش های مختلف کاخ شما می توانید درمانگاه و نانوایی کاخ را مشاهده نمایید همچنین اصطبل نیز در حیاط قرار گرفته است. از دیگر بخش های این کاخ می توان به موزه ها و حرمسراهای آن اشاره کرد.

 

کاخ دولمه باهچه

کاخ دولما باغچه واقع در استانبول ترکیه بین سالهای ۱۸۴۳ و ۱۸۵۶، بدستور سلطان عبدالمجید اول، سی و یکمین پادشاه عثمانی، ساخته شده‌است. کاخ دولما باغچه در مساحت ۴۵ هزار متر مربع و در منطقه‌ای با مساحت ۱۱۰ هزار متر مربع بنا شد و از سال ۱۸۸۹ تا ۱۹۰۹ میلادی کاخ دولما باغچه به عنوان مرکز اداری اصلی امپراتوری عثمانی استفاده می‌شده‌است. تا قبل ازکاخ دولما باغچه، کاخ توپکاپی محل استقرار سلاطین عثمانی بوده است.

معماری کاخ دولما باغچه برگرفته از دوران باروک، روکوکو و نئوکلاسیک است به همراه ترکیبی از سنت های دوره ی امپراطوری عثمانی. کاخ دولما باغچه دارای 285 اتاق، 6 حمام، 46 هال و 68 توالت است. کاخ دلمه باغچه ی ۶۰۰ متری  با سالن بزرگ و با شکوه اش که با ۵۶ ستون داخل آن و چلچراغ عظیم بلورین بوهمی ۵/۴ تنی که ۷۵۰ لامپای زیبا دارد نمونه ای از شگفتی های معماری در ترکیه است و برای این گردشگران و توریست هایی که به تاریخ و تمدن عثمانی علاقمند اند مکان جذاب و به یاد ماندنی است. چلچراغ هدیه‌ای از طرف ملکه ویکتوریا ی اول است. تمامی ساعت‌های كاخ دولما باغچه بر روی ۹:۰۵ متوقف هستند، ساعتی كه موسس جمهوری ترکیه، آتاتورک، در این کاخ در تاریخ ۱۰ نوامبر ۱۹۳۸ دیده از جهان فروبست.

 

کاخ چراغان

این کاخ اولین بار در دوران سلطنت سلطان عبدالعزیز یکم ساخته شد. طراح و معمار این کاخ فردی ارمنی بوده که کاخ های سلطان را می ساخته و نیگوغایوس بالیان نام دارد. کاخ چراغان نیز بین سال های 1863 تا 1867 بوسیله دو پسر بالیان ساخته شده است. کاخ چراغان آخرین بنای بازمانده از دوران سلطنت عثمانی ها بوده چرا که در آن زمان سلاطین عثمانی به جای استفاده از کاخ های اجدادی خود، کاخ های جدید بنا می کردند. تمام دیوارهای داخل این کاخ و سقف آن ساخته شده از جنس چوب بوده و دیواره های خارجی آن نیز از جنس سنگ مرمر رنگارنگ می باشد. ساخت و ساز و طراحی دکوراسیون داخلی کاخ چراغان تا سال 1872 به طور انجامید. اما با اینحال سلطان عبدالعزیز فرصت پیدا نکرد تا در این کاخ مجلل زندگی کند. بنابراین جانشین وی، برادرزاده اش سلطان مراد چهارم به این قصر نقل مکان کرد و فقط 93 روز در آن حکومت کرد. چرا که او بوسیله عبدالحمید دوم، یعنی برادرش به بیماری روانی محکوم شده و تا آخر زمان مرگ خود، تا سال 1904 در بازداشت خانگی بود. در دوران سلطنت مشروطه دوم، سلطان محمد چهارم برای برگزاری جلسات خود در این کاخ از مجلس اجازه گرفت. اما دو ماه بعد از سال 1910 این کاخ در یک آتش سوزی بزرگ تخریب شد و از آن فقط دیوارهای بیرونی دست نخورده باقی ماندند. سال ها بعد، شخصی به اسم  Şeref Stadı، سالیان سال از این کاخ به عنوان یک استادیوم فوتبال برای باشگاه بشیکتاش استفاده می کرد. اما در آخر در سال 1989 تخریب شده و بوسیله یک شرکت ژاپنی مورد بازسازی قرار گرفت و در ادامه یک هتل در قسمت باغ به آن اضافه شد.

 

برج گالاتا

برج استوانه ای گالاتا که 66.9 متر ارتفاع دارد در اصل برج کریست نامیده می شد، در سال 1348 توسط ژنُوایی ها به عنوان برج اصلی شهر ساخته شد و قرن ها بلندترین برج شهر بود. این برج درست در قسمت شمالی گلدن هورن (شاخ طلایی) واقع شده. برج گالاتا در قرن شانزدهم به واسطه زمین لرزه ای خراب شد ولی دوباره بازسازی گردید. در زمان حکمرانی سلطان سلیمان از آن به عنوان زندان استفاده می کردند و پس از آتش سوزی در دهۀ 1830 به دستور سلطان سلیمان دو طبقه به بالای این برج افزوده شد و بالای آن را به شکل کلاهکی مخروطی در آوردند. بالکن بالایی بسیار بلند این برج چشم انداز 360 درجه ای از شهر را دارد. این بالکن باریک با پنجره های بلندی احاطه شده است و بازدید از آن برای کسانیکه ترس از ارتفاع دارند پیشنهاد نمی شود. 

 

میدان تکسیم  

نماد جمهوریت مدرن و سکولار ترکیه است که به واسطه ی مصطفی کمال یا همان آتاتورک شکل گرفت. یادواره ی استقلال در وسط این میدان قرار گرفته است. این یادواره طرحی دو طرفه است که در یک طرف آن مصطفی کمال را در لباس سربازی و در حال رهبری نیروهای ترکیه نشان می دهد و در سوی دیگر مصطفی کمال پیروز یا همان آتاتورک را در قامت رهبر جمهوری نوی ترکیه به نمایش می گذارد. این مکان جایی است که اشخاص بزرگ برای ادای احترام خود با تاج گل به سراغ آن می آیند و گردهمایی های عمومی شهر در آن انجام می شود.

 

خیابان استقلال

مشهورترین مسیر منتهی به میدان تکسیم ، خیابان همیشه شلوغ و پرترافیک استقلال است. این خیابان تبدیل به یک خیابان توریستی در ترکیه شده است در این خیابان خودروها اجازه ی تردد ندارند و کل خیابان بصورت سنگ فرش و محل عبور عابرین پیاده است.

یازار ماهی در این خیابان در پشت بازار معروف چیچک یکی از جاهایی است که حتما باید دیده شود بعد از اینکه بازار ماهی را رد کردید به کوچه قدیمی میرسید که رستوران و بارهای بسیاری در آن است که میتوانید از موزیک و فرهنگ قدیمی ترکیه لذت ببرید . بسیاری از رستوران ها ، بارها ، کلاب های شبانه ، سالن های سینما و مراکز خرید در خیابان استقلال استانبول قرار دارند. این خیابان در هر ساعتی از شبانه روز که به آن سر بزنید زنده است . میدان تکسیم تبدیل به محلی برای اجتماع ، برگزاری اعیاد و کنسرت ها شده است.

 

خانه‌ی مولوی گالاتا

خانه مولوی گالاتا اولین صوفی خانه‌ی استانبول ترکیه به حساب می‌آید که در سال 1491 تاسیس شده است. این خانه بارها به دلایلی چون زلزله و آتش‌سوزی تخریب شده و هر بار مورد بازسازی قرار گرفته است. شکل امروزی آن حاصل آخرین بازسازی اساسی در دوران سلطان عبدالمجید است که در سال‌های 1823 تا 1861 امپراتور عثمانی بوده است. در سال 1925 بنا بر سخت گیری‌هایی که از جانب دولت اعمال شد، صوفی‌خانه را تعطیل کردند و تا سال 1946 به عنوان مدرسه مورد استفاده قرار می‌گرفت. امروزه نیز به موزه‌ای مبدل گشته که زندگی صوفیانه را در قالب سازها، عکس‌ها و نقشه‌های تاریخی در معرض نمایش قرار داده است.

  

تنگه بسفر

بسفر یا تنگه بوسفور تنگه‌ای در کشور ترکیه است که از میان شهر استانبول عبور می‌کند. موقعیت این تنگه به صورتی است که یک سمتش دریای مرمره واقع شده و سمت دیگرش دریای سیاه قرار دارد. ویژگی خاص تنگه‌ی بسفر این است که فاصله‌ی بین دو قاره‌ی اروپا و آسیا می‌باشد و می‌توان گفت که این دو سرزمین را از یکدیگر جدا کرده است.
تنگه‌ی بسفر از نظر اقتصادی برای مقامات ترکیه حایز اهمیت است زیرا وجودش سبب رونق تجارت، ماهیگیری و صنعت گردشگری شده است. این تنگه که حدود 30 کیلومتر طول دارد حالا یکی از مقاصد محبوب در نزد توریست‌های خارجی است.

 

قلعه دختر

 برج دختر یا”کیز کوله سی”  که درنوشته های رفیق خالد نویسنده بزرگ ترک , بعنوان نیلوفری که پژمرده نمی شود، عنوان شده؛ یکی ازمعروفترین جاذبه های ترکیه می باشد. این برج مانند نیلوفر دریایی زیبا در بین آبهای آبی تنگه بسفر، بی سر و صدا و تنها , نظاره گر استانبول می باشد.

اگر ازمردم استانبول بپرسیم که دوست داشتنی ترین بنای آن کجاست، همه برج دختر را نشان می دهند. همه اهالی از بچه هفت ساله تا پیرمرد هفتاد ساله عاشق این بنای زیبا هستند. وهمه اینها به خاطر داستانهای عاشقانه بسیاری است که درمورد آن نقل میکنند. مردم ترکیه به این داستانهای عشقی از ته دل وابسته هستند.
اولین افسانه ای که در مورد برج دختر نوشته شده، عشق هرا و لاندروس می باشد. هرا یکی از راهبه های معبد آفرودیت عاشق ماهیگیری بنام لاندروس از مردم آبیدوس می شود. لاندروس جوان هرشب برای دیدن معشوقه خود تا برج شنامیکرده است. یکی از شبهادراثرطوفان فانوس برج دختر خاموش شده ,لاندروس راه را گم کرده و غرق می شود. فردای آنروز هرا باشنیدن این خبر، خود را از بالای برج به پایین پرت کرده و خودکشی می کنداین افسانه که همواره ورد زبان سیاحان غربی قرن هفدهم بود، باعث شد تا این بنا، نام برج لاندر را بخود بگیرد
در فرهنگ عثمانی ، شخصی بانام حمدالله از مردم آماسیا مانند لاندروس خود را به آبها سپرده و سعی نمود تا به طرف مقابل تنگه برود. اما این مرد جسور نه بخاطر عشق ,بلکه برای دادن درس عبرت به پادشاه این کار را انجام داده بود. در این افسانه حمدالله افندی نه با شنا کردن بلکه با چهار زانو نشستن بر روی آب، تنگه را پشت سر گذاشته و به قصر توپکاپی رسیده است.
یکی دیگر از داستانها قصه دختر پادشاه است. این دختر با موهای بلند، ابروان کمانی و چشمان آبی خود بی همتا بوده است. پادشاه دختررا ازهمه پنهان میکرد. روزی پادشاه از پیشگویی شنید که ماری دخترش را نیش خواهد زد. این پادشاه برجی میان تنگه ساخته و دخترش را در آن تحت مراقبت قرار داد. اما روزی ماری از سبد انگوری که برای دخترک فرستاده شده بود، بیرون آمد و دخترک را نیش زد.

 

هفت برج یدیکوله

دروازه با شکوهی که در نزدیکی ساحل دریای مرمره که از آن به عنوان دروازه باشکوه شهر استانبول ترکیه یاد میشد دروازه ای است که پیش از این مختص تشریفات امپراطور بود و همچون مدال افتخاری بین دو برج مرمر قرار داشت و سپاهیان و لشگریان که فاتح از جنگ برمیگشتند، از این دروازه وارد شهر میشدند
در عصر معماری ترکها با اضافه نمودن 5 برج دیگر مجموع این 7 برج "Yedikule"، تبدیل به قلعه درونی مستحکمی شد. در طول زمان بعنوان خزانه دولت، انبار و زندان سفارت استفاده شده است. اکنون این دروازه عجیب و شگفت آور ، یکی از موزه های شهر میباشد. تاریخچه قلعه یدیکوله به اواخر قرن چهارم بر می گردد.  زمانیکه تئودوسیوس بعدی ساخت دیوارهای زمینی را شروع نمود، این طاق را در ساختار آنها بنا نهاد. در دوران بیزانس این طاق بزرگ، دروازه ی طلایی نامیده می شد و دسته های رژه پیروزی از آن عبور می کردند. چهار برج از هفت برج این قلعه به عنوان بخشی از دیوارهای تئودوسیوس دوم ساخته شدند و سه برج دیگر به دستور محمد فاتح درون دیوارها قرار گرفتند. در زمان جنگ در دوران عثمانی، سفیران کشورهای دشمن با دربار عالی رتبگان اغلب در قلعه یدیکوله زندانی می شدند اما در سال 1837 کاربرد قلعه به عنوان زندان متوقف شد و از آن پس به عنوان محلی برای نگهداری از شیرهای کاخ توپکاپی و بعدها به عنوان محلی برای تولید باروت استفاده می شد. هفت برج این قلعه به نام های " برج اسلحه خانه، برج پرچم، برج سلطان احمد سوم، برج سیاه چاله ( یا برج کتیبه ها )، برج بالایی، برج خزانه و برج عثمان جوان "  نام گذاری شده اند. در گذشته و در عهد عثمانی و بیزانس ها، عبور از دروازه های استانبول تنها با داشتن مجوز خاص افراد امکان پذیر بود. بدین صورت که افراد در بازه صبح تا غروب آفتاب که دروازه ها بسته می شدند، پشت دروازه ها می ایستادند و به نوبت و با بررسی مجوز آنها اجازه ورود به شهر را دریافت می کردند. در طول زمان این دروازه ها و دیوارهای دور شهر استانبول تخریب شدند با این حال کماکان باقی مانده ای از آنها در جای جای شهر قابل رویت است. امروزه قلعه یدیکوله به موزه ای بسیار جذاب تبدیل شده است که در ماه های تابستان و پرتوریست ترکیه در فضای باز آن کنسرت های متنوعی برگزار می گردد.

 

خیابان بغداد

شما با پیاده روی کردن در خیابان بغداد تمامی برند های معروف ترک و اروپا را می بینید، از دیدین لباسهای شیک و مد روز در پشت ویترین ها لذت میبرید و اگر قصد خرید کردن را نداشته باشید این انگیزه در شما به وجود می آید. در لابه لای درختان بلند و تنومند این خیابان در هر قدمتان کافه و رستوران های برند می باشد و شما با عبور کردن از جلوی آنها برای انتخاب یک نوشیدنی یا میل کردن غذا دچار تردید می شوید.

در خیابان بغداد حتی دیدن کسانی که به همراه سگ هایشان برای پیاده روی آمده اند هم جذاب است ، چرا که خاص ترین ها در این خیابان قدم میزنند.

بسیاری از سرمایه داران ترکیه دربرج های رویایی بغداد که چشم اندازی بی نظیر به دریای مرمر دارند ، ساکن هستند و به این دلیل ماشین های بروز در این خیابان زیاد دیده می شود.

البته ناگفته نمامد اگرشخصی قصد خرید ملک در استانبول یا اقامت ترکیه را دارد می تواند وسایل لوکس را برای منزلش در خیابان بغداد پیدا کند. بعد از گشتن در خیابان بغداد با پیاده روی سه دقیقه ای به ساحل بوستانجی بروید و با نشستن برروی نیمکت های رو به دریا کمی استراحت کنید.

در ساحل سوادیه و جاده بستان شما از دیدن گروهی از زنان و مردان جوان که به همراه مربی ورزش خود در حال دویدن هستند یا کسانی که در جاده قرمز رنگ کنار ساحل مشغول دوچرخه سواری هستند انرژی مثبت می گیرید و می توانید شروع به دویدن کنید یا با اجاره یک دوچرخه از ایستگاههایی که در کنار ساحل مستقر هستند از دوچرخه سواری لذت ببرید.

 

محله ببک

ببک (Bebek) یک محله‌ی تاریخی در استانبول است که در محدوده و مدیریت منطقه‌ی بشیکتاش قرار دارد. این محله در سواحل اروپایی بسفر واقع شده است و توسط چند محله‌ی دیگر مانند «آرناووتکوی»، «اتیلر» و «روملی هیساری» احاطه شده است. زمانی که استانبول توسط «فاتیح» فتح شد، ببک یک روستای کوچک ماهیگیران یونانی بود و قدمت آن به قرن‌ها پیش بازمی‌گردد. بدیهی است که چنین مکان زیبایی متروکه نمی‌ماند و توجه همگان را به خود جلب می‌کند. در قرن ۱۹ اشراف عثمانی این مکان را جایی ایده‌آل برای ساختن خانه‌های ییلاقی و کاخ‌های تابستانی یافتند. متاسفانه اکثر این خانه‌ها در گذر زمان باقی نماندند. از بهترین نمونه‌هایی که باقی مانده است، می‌توان به «کنسول‌گری مصر» اشاره کرد. این عمارت سفید رنگ هنر نوین، در اواخر قرن ۱۹ تکمیل شد و آخرین خدیو مصر دستور ساخت آن را داده بود.

 

آب انبار باسیلیکا

آب انبار باسیلیکا یکی از مرموزترین بناهای ترکیه به حساب می‌آید که در جنوب غربی مسجد ایا صوفیه قرار گرفته است. در قرن ششم میلادی و به دستور ژوستینیانوس اول، امپراطور بیزانس بنا شده است. این آب انبار زیرزمینی بسیار عظیم است که با ستون‌های مرمری بزرگی که در سرتاسر بنا به چشم می‌خورند سر پا نگه داشته شده است.

آب انبار باسیلیکا، طولش ۱۴۰ متر و عرضش ۷۰ متر است. برای رفتن به این آب انبار، می بایست ۵۲ پله را به زیر سطح زمین برویم. این مخزن آبی، ۳۳۶ ستون بزرگ را در خود جای داده است و هر یک از ستون های مزبور ۹ متر ارتفاع دارند و ۱۲ ردیف از این ستون ها در آب انبار باسیلیکا قرار دارد. هر ردیف مزبور، مجموعا دارای ۲۸ ستون است. خیلی از ستون های بکار رفته در این آب انبار، به نظر می آید که از ساختمان های قدیمی به این مکان آورده شده است و مرمرهای آن از انواع مختلف این سنگ است. سر این ستون ها، در بعضی از آنها ویژگی های مختلفی دارند. نود و هشت تای این ستون ها از سبکی موسوم به کورینسیان برخوردارند و برخی دیگر سبک دورین را به ذهن متبادر می کنند. کف آب انبار باسیلیکا، از آجر فرش شده است و روی آن را با ملاتی از آجر پوشانده اند. آب انبار مورد نظر، گنجایش ذخیره آبی در حدود ۱۰۰۰۰۰ تن را در خود دارد و مساحت کل آن به ۹۸۰۰ متر مربع می رسد.

 

جزایر پرنس

یکی از بهترین قسمت ها برای بازدید از ترکیه جزایر پرنس استانبول باشد چرا که این مجموعه جزایر با محیطی زیبا و بدون اتومبیل فرصتی مناسب برای استراحت فراهم نموده اند. جزایر پرنس به مجموعه جزایر نه گانه کینالی آدا ، بورگاز آدا ، هیبلی آدا ، بیوک آدا ، صدف آدا، قاشق آدا ، سیوری آدا ، یاسسی آدا و طاوشان آدا گفته می شود که در میان آب های دریای مرمره واقع شده اند. از بین این جزایر 4 مورد اول عمومی بوده و به روی همگان باز شده اند. در این مجموعه جزایر ، جزیره بیوک آدا از بقیه بزرگتر بوده و زیبائی ها و جذابیت های آن زبانزد می باشد. جزایر پرنس که از جاذبه های گردشگری ترکیه به شمار می آید در قسمت آسیایی استانبول واقع شده اند و به سبب اینکه در گذشته محلی برای تبعید شاهزادگان طرد شده بوده اند به این نام شهرت یافته اند.

جزایر نه گانه یا جزایر پرنس مکانی مناسب برای کسب آرامش و فرار از شلوغی شهر را فراهم نموده و محیط آرام و زیبای آن به همراه برخی از جاذبه های تاریخی و تفریحات آبی توانسته نظر گردشگران را به خود جلب نماید . جزایر نه گانه در روزهای عادی جمیعا حدود 20 هزار نفر جمعیت دارند ولی با آمدن تعطیلات آخر هفته و تابستان بر این تعداد افزوده می شود و گاهی ممکن است به 500 هزار نفر نیز برسد. در جزایر پرنس وسیله نقلیه موتوری وجود ندارد و گردشگران برای بازدید از بخش های مختلف آن یا باید پیاده روی کنند و یا اینکه از دوچرخه و درشکه استفاده کنند.

مجموعه جزایر پرنس که از جاذبه های گردشگری ترکیه محسوب می گردد دارای مساجد و کلیساها ، پلاژها ، رستوران ها و جنگل های زیادی می باشند. جزیره بیوک آدا به عنوان بزرگترین و محبوب ترین جزیره دارای جاهای تاریخی متعددی است که از جمله این اماکن می توان به مانستر و کلیسای آییا یورگی از قرن ششم در یوجاتپه ، مسجد حمیدیه ، کلیسای آییوس نیکولاس و الد گریک اشاره نمود . در مورد دیگر جزایر عمومی باید گفت که بورگاز آدا از گذشته و به طور سنتی بیشتر مورد توجه یونانی‌ های شهر بوده در حالی که جزیره کینالی آدا مورد توجه‌ ارامنه شهر قرار گرفته است . جزیره هیبلی آدا نیز که قبلا جزیره ذخایر مس بوده محل آکادمی ناوال جادت است و یک کلیسای ارتودوکس دارد.

در جزایر پرنس تعدادی رستوران و کافه زیبا به چشم می خورد که گردشگران در هنگام خستگی و گرسنگی می توانند به آن ها مراجعه کنند . از نظر پلاژها ، جزیره پلاژهای عمومی و رایگان دارد اما چند پلاژ خصوصی نیز وجود دارد . امروزه ، جزایر پرنس ترکیه تفرجگاهی برای عموم مردم است . همچنین ترکها و توریست ها برای لذت بردن از طبیعت زیبا ، مکان های دیدنی و تاریخی ، پلاژها و تفریگاه های جزیره به این مکان می آیند . توجه داشته باشید از ایستگاه کاباتاش تا جزیره بیوک آدا که آخرین و چهارمین ایستگاه کشتی های مسافربری (اتوبوسهای دریایی) است حدود 2 ساعت طول می کشد به طور حتم اگر گردشگران از قایق های تندرو استفاده کنند این زمان تا مقدار قابل توجهی کاهش می یابد.

 

محله امینونو

منطقه قدیمی و زیبای امینونو در کنار خلیج شاخ طلایی در شهر قرار دارد. وقتی شما تصمیم به اقامت در استانبول می گیرید و برای موارد مختلف نیاز به آدرس فروشگاه دارید و از محلی ها و دوستان ترکتان آدرسی برای مراجعه می خواهید در اکثر موارد این آدرس ها به امینونو ختم می شود. در کنار بازار قدیمی که شامل انواع سوغاتی های مخصوص ترکیه است، می توانید برای موارد بروزی هم که نیاز دارید به این بازار مراجعه کنید. فضای بازار امینونو تقریبا شبیه بازار بزرگ تهران می باشد.
در کنار امینونو می توانید کشتی برای تور بُسفر و جزیره پیدا کنید و همچنین اسکله اتوبوس های دریایی که برای رفتن به قسمت آسیایی استفاده می شود. از فضای زیبای پل گالاتا برای قدم زدن، ماهیگیری و گرفتن عکس استفاده کنید و اگر اهل غذاهای دریایی هستید ساندویچ ماهی که در قایق هایی کنار اسکله به فروش می رسد و رستوران های غذاهای دریایی که زیر پل قرار دارند غافل نشوید.
می توانید ساعت ها در این بازار قدم بزنید و از فضای سنتی آن و اجناس رنگارنگ و متنوع آن لذت ببرید. ابتدای ورودی این بازار از سمت خلیج طلایی استانبول و پل گالا، مکان مناسب و چشم نوازی برای خرید انواع تخم و پیاز گل و سبزیحات متنوع است.
داخل کوچه های بازار امینونو می توانید انواع خوراکی ها و شیرینی جات ترکیه را بخرید و اگر از قسمت ورودی بازار روبه روی پل گالاتا وارد بازار شوید و مسیر به سمت بالا ادامه داهید به بازار بزرگ کاپالی چارشی خواهید رسید و از فضای زیبای آن لذت ببرید و انواع سوغاتی و ادویه را تهیه کنید. اگر فضای بازار های قدیمی را دوست دارید امینونو و کاپالی چارشی انتخاب بسیار مناسبی خواهد بود.

 

کلیسای چورا

این کلیسا که در ابتدا با هدف کلیسای بیزانسی احداث شد اما بعدا به مسجد تبدیل گشت و در حال حاضر موزه می باشد.

کلیسای چوراممکن است کمی از لحاظ توریستی مورد لطف قرار نگیرد. اما بازدیدکنندگان از آن می گویند هنر زیبای بیزانس آن ارزش تلاش برای آمدن و دیدن دارد. کاشی ها و موزائیک ها بسیار زیبای کلیسای چورا ، باقیمانده نمونه هایی از طراحی و سبک هنر بیزانسی جهان است . بخش هایی از کلیسا در سال چهارصد ساخته شده و این روزها ساختمانی که به چشم می خورد تقریبا در سال 1500 بنا شده است. موزاییک‌های با شکوه و نقاشی‌های دیواری زندگی عیسی و مادرش مریم را به تصویر می کشند. این کلیسا به عنوان کلیسای نجات دهنده مقدس در چورا شناخته شده و به عنوان یکی از زیبا ترین آثار باقی مانده از معماری بیزانس توصیف شده است. چوره در سال‌های اولیه آن یک صومعه بود. چند قرن بعد به یک مسجد تبدیل شد و ازسال ۱۹۴۸ به موزه تبدیل شده است. کلیسای چورا حدودا در 3 مایلی شمال غربی سلطان احمد قرار دارد.

 

تپه پیر لوتی

تپه پیر لوتی واقع در ناحیه ایوب و فاتح در قسمت اروپایی استانبول قرار دارد. این تپه زیبا، جزء بلند‌ترین مناطق به حساب می‌آید. شاید به صورت کلی، بام استانبول را به تپه‌های چاملیجا نسبت دهند، اما از نظر ارتفاع، تپه پیر لوتی بلندتر بوده و مناظر را بهتر نشان می‌دهد.
گفته شده است که در آن سال‌ها، پیر لوتی اغلب در یک کافه که با نام قهوه خانه رابیا کدین ، رمان “آزیاده” را با منظره‌ای مشرف به منطقه شاخ طلایی می‌نوشت. امروزه این منطقه همچنان به‌عنوان یک منطقه‌ی سنتی و بازسازی شده، به‌عنوان یکی از مراکز مهم دیدنی و تاریخی ترکیه برای گردشگران است
اگر بهترین نما از تپه پیر لوتی را می‌خواهید، بهتر است به سفره‌خانه پیر لوتی بروید و در آنجا یک استکان چای و یا قهوه ترکی بنوشید. اگر زمان غروب آفتاب آنجا باشید که بهترین مناظر ترکیه را زیر نور قرمز خورشید خواهید دید. درخشش نور خورشید روی خلیج شاخ طلایی و تنگه بسفر واقعا شما را مجذوب خواهد کرد. این منظره دیدنی تکرار نشدنی است. بوی عطر قهوه ترکی ، هوایی تمیز که از نفس کشیدن سیر نمی شوید. صدایی جز صدای پرندگان و زوزه کشیدن باد در گوشتان را نمی‌شنوید، واقعا زیباست. البته اگر می‌خواهید چنین سکوت و آرامشی را تجربه کنید، بهتر است اوسط هفته به این منطقه زیبا قدم بگذارید.

 

موزه یخی

در 23 آپریل سال 2010 در شهر استانبول افتتاح شده است . این موزه که اولین موزه یخی در کل اروپا میباشد ، اولین موزه یخی است که در درکشوری با آب و هوای معتدل مانند ترکیه ایجاد شده است . این موزه با سرمایه گذاری که توسط یک سرمایه گزار نروژی در شهر استانبول ترکیه انجام شده و در تاریخ 23 آپریل که روز جهانی کودکان و تعطیلات در سراسر دنیا میباشد ، بازگشایی شده است.

بدون شک این موزه یکی از دیدنی های استانبول میباشد که 365 روز سال باز است و شما میتوانید از دیدن آن لذت ببرید . مساحت این موزه 1400 متر مربع میباشد و دمای داخل آن به 5 درجه زیر صفر میرسد . اما نگران نباشید برای بازدید از این موزه در بخش ورودی به شما کت مخصوص داده میشود که میتوانید آن را بپوشید و در محوطه موزه قدم بزنید.  

در این موزه کلاٌ 34 مجسمه یخی قرار دارد که برای ساخت انها 70 تن یخ از کشور سوئد آورده شده است و برای ساخت تونل های یخی و دالان هایی که  بازدیدکنندگان از بین انها گذر میکنند نیز 100 تن یخ استفاده شده است. طراحی این موزه توسط طراحان سوئدی که هتل یخی مشهور در سوئد را طراحی کرده اند انجام شده است.

و اما دیدنی ترین بخش های این موزه عبارت است از بخش وایکینگها که در قسمت اول این موزه واقع شده است . وایکینگها 880 سال از طرق دریای سیاه وارد استانبول شدند و این شهر را میکلاگارد یا سرزمین حفاظت شده نامیدند. در بخش ورودی موزه یخی استانبول ، مجسمه های یخی از وایکینگ ها قرار داده شده است و همچنین کشتی بزرگ وایکینگ به طول 7 متر و مسیر رودخانه ای که کشتی روی آن قرار گرفته است با ظرافت تمام ساخته شده است.

بخش دوم این موزه درباره منطقه اسکاندیناوی و طبیعت این منطقه میباشد . این منطقه قطب شما و کشورهای حوزه قطب شمال را برای شما تداعی می کند و بخش سوم این موزه نیز در لیوان های یخی به شما آب میوه رایگان تعارف می کنند.

 

موزه هنرهای مدرن

موزه هنرهای مدرن در شهر زیبای استانبول، ترکیه در سال 2004 میلادی، در بی اوغلوی و در زمینی به مساحت 8000 مترمربع افتتاح شده است. این موزه در سواحل بُسفُر (تنگه‌ای در ترکیه) در منطقه کاراکوی استانبول قرار دارد که توانسته در مقیاس جهانی و حتی در رسانه‌های ترکیه شهرت بسیاری کسب کند. در این موزه، از نقاشی مدرن، مجسمه‌سازی، عکاسی و دیگر گرایش های هنری که مورد توجه عموم در ترکیه است، دیده می‌شود و از جاذبه‌های گردشگری مهم در این کشور به شمار می‌رود. در طبقه اول این موزه، یک نمایشگاه دائمی در تالار اصلی واقع شده است که به‌صورت دوره‌ای، محتویاتش تغییر پیدا می‌کند. در طبقه همکف به‌صورت همزمان، دو یا سه نمایشگاه موقتی برگزار می‌شود، همچنین گالری‌های عکاسی. جدا از این در طبقه همکف، نمایشگاه‌های منطقه‌ای و جهانی پیرامون هنرهای بصری هم بر پا می‌شود. یکی از اهدافی که در موزه هنر مدرن به چشم می‌خورد، این است که بازدیدکنندگان از همه گروه‌های سنی، بتوانند از هنر معاصر و مدرن استفاده کنند.

کلیه امور خود را در ترکیه به ما بسپارید و با مشاوره خوب ما، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

پرچم ترکیه

منتظر تماس شما هستیم

نشانی شرکت

No.510, 27 Floor, C Block, Zafar Mahalesi

Sembol Building, Esenyurt.

Istanbul-Turkey 34513

تلفن تماس

+90 531 201 49 41

شبکه های اجتماعی

     

موقعیت مکانی در نقشه

آدرس آژانس املاک در استانبول
اقامت ترکیه

Nafas Istanbul © All Rights Reserved.

لینک های کاربردی: